top of page

MERAK ETTİKLERİNİZ

Şemsiye kumaşınız sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyor mu?

Güneşimiz sadece bize ışık, sıcaklık sağlamakla kalmıyor aynı zamanda UVA, UVB ve UVC gibi tehlikeli radyasyonları da veriyor. Cilt için tehlikeli olan bu radyasyonlar ozon tabakasının son 20 yılda giderek daha fazla geçirgen hale gelmesi yüzünden zararlı radyasyonun gittikçe daha fazla yeryüzüne ulaşmasına sebeb olur. Bu sebebten dolayı şemsiyede mutlaka UV korumasına dikkat edilmeli ve UV koruması 40-50 olmasına önemle dikkat edilmelidir. Lara Concept olarak tüm marka ve modellerimizde sizi düşünüyoruz. Sıklıkla kullanılan pamuklu ve kalitesiz polyester kumaşlar güneş ışınlarını geçireceği için şemsiyenin altında dahi olsanız sizi sıcaktan korumayacaktır.

Şemsiye kumaşının temizliği nasıl yapılmalı?

Yumuşak bir fırça ile tozu temizleyebilirsiniz. Temiz su ile yapılacak düzenli durulama daha büyük kirlerin oluşmasını önleyecektir. Daha ağır kirler için ılık su ve yumuşak sabunlu su ile temizlenebilirsiz.

Dikkat! Kumaşın üzerindeki kaplamaya zarar vermesi, kumaşın küçülmesi, dikiş ve kumaşın genel yapısını bozduğu için yüksek tazyikli su, çamaşır makinesi ile yıkama, kimyasal temizlik malzemelerin kullanımı ve sıcak su ile temizliği kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 

Cıvıl cıvıl renkler kullanmaktan korkmayın ama kumaşa dikkat!

Kumaşın yapısına, kullanılma sıklığına ve kullanılan boya kalitesine göre kumaşın solma süresi değişmektedir. Beğendiğiniz şemsiye modeli dışında kumaşın kalitesi de çok önemlidir. Bu problemi akrilik kumaşlar tercih edilerek çözmek mümkün. Kök boya ile renklendirilmiş akrilik kumaşlarda renkli kumaşlar tercih ederek daha keyifli mekanlar yaratabilirsiniz. 

Şemsiyenizi kullanmadığınız zamanlarda nasıl saklamalıyız?

Şemsiyenizi yaz sezonu dışında veya kullanmadığınız dönemlerde kuru ve hava alan bir yerde saklamanız önemlidir. Özellikle şemsiyenizin kuru ve nemsiz olduğuna emin olun., aksi takdirde küf ve bakteri oluşumuna sebeb olur. 

Yedek parça tedariki

Satın almış olduğunuz şemsiyenizin zarar görmesi veya ilave aksesuar ihtiyacınızın olması durumunda satın aldığınız yere sormanız gereken sorulardan biri. Bu problem özellikle uygun fiyatlardan dolayı tercih edilen çin üretimi ürünlerde yaşanmaktadır.

Şemsiyelerin rüzgar dayanımı 

Şemsiyelerin en büyük düşmanı güneş ve rüzgardır. Ortadan direkli şemsiyeler, yandan direkli şemsiyelere göre rüzgara daha fazla dayanıklıdır. Yandan gövdeli şemsiyeler sağladığı fazla kullanım alanı sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir ancak rüzgarlı alanlarda dikkat edilmelidir. Rüzgar kaynaklı meydana gelebilecek problemler garanti dışı olacağı için rüzgarlı ve kullanmadığınız zamanlarda

şemsiyenizi mutlaka kapalı tutunuz. Güvenlik kemerini bağlamaya ve eğer varsa koruma kılıfını kullanmaya dikkat edilmeli. 

Sormak istediğiniz sorular için mail yada telefon yoluyla bizimle iletişime geçebilirsiniz...

bottom of page